تبلیغات
آکورد (chord) - بیوگرافی فرهاد
آکورد (chord)

فرهاد مهراد : به امید باران و صلح

بیوگرافی فرهاد

شنبه 23 آبان 1388

نوع مطلب :زتدگی نامه، 

بیوگرافی فرهاد مهرادسخنان زیادی در مورد زندگی هنری و خصوصی فرهاد مهراد در میان است
همه میگن صدای مخصوص خودش رو داشت. خیلی ها او را به خاطر نرفتن به خارج از كشور و ماندنش تحسین می كنند .. بعضی ها از مهربانیش می گویند و بعضی از انزوایش و سكوتش!! فرهاد انسانی تنها بود .!!
فرهاد بی آزار و منزوی بود. آدم بذله گو و شوخی نبود… همیشه گوشه گیر بود. می شد فهمید كه نمی تواند خیلی چیزها را تحمل كند. اما در رفتار هایش نشان می داد. خوش بر خورد و خوش رو بود . البته گاهی اوقات هم بذله گویی می کرد. مثلا زمانی كه به معرفی اعضای گروه می پرداخت؛ شوخ طبعی اش گل می كرد. هامو را هملت معرفی می كرد و وقتی كه می خواست شماعی زاده را معرفی كند، می گفت: نایس جنتلمن!! شماعی زاده اوایل فكر می كرد فرهاد دارد به او فحش می دهد برای همین ناراحت می شد، حالا شاید اکنون كه کمی به زبان خارجه تسلط یافته، می داند آن دو كلمه توهین نبوده است. خودش را كه معرفی می كرد می گفت : این منم كه پیانو می زنم. بعد كه پیانو زدنش تمام می شد، می گفت این یك پیانیست معمولی بود. او مودب بود كه هیچ كس را به نام كوچكش صدا نمی كرد.

فرهاد یك گام از اجتماع جلوتر بود. ناملایمات اجتماع را می دید و از دیدن آن رنج می برد. نادانی دیگران را می دید و غصه می خورد.و همین مسئله او را وادار به سكوت می كرد. شعور بالای فرهاد بود كه او را به انزوا كشاند. فرهاد خواننده ای از تبار حقیقت بود. موسیقی از دید فرهاد عارفانه بود نه مطربی!!

فرهاد از جمله معدود هنرمندان موسیقی پاپ بود که پس از انقلاب اسلامی ایران، در سال 1357، کشور را ترک نکردند.
ترانه وحدت ساخته اسفندیار منفردزاده با شعر سیاوش کسرایی، از آثار این خواننده ایرانی است که در اوایل انقلاب به اجرا در آمد.
در چند سال اخیر نیز او در ایران چند برنامه هنری اجرا کرد و در آنها تعدادی از ترانه های گذشته اش را نیز به اجرا در آورد.
ترانه های فرهاد در دهه 50 شمسی با مضامین سیاسی و اجتماعی در میان جوانان کشور محبوبیت زیادی کسب کرد، از جمله ترانه های جمعه خونین، هفته خاکستری و کوچه ها (شبانه).
فرهاد که برخی منابع نام او را محمد صفار منتشری نوشته اند در سال 1321 در لنگرود به دنیا آمده بود.
معروف ترین ترانه او جمعه نام داشت که شعر آن را شهیار قنبری سروده بود و آهنگ آن کار اسفندیار منفرد زاده بود و اولین بار در فیلمی به نام خداحافظ رفیق خوانده شد. این ترانه مدتها نزد جوانان آن دوره یک ترانه سیاسی تلقی می شد و شیوه خواندن فرهاد هم به این تصور دامن می زد.
بیماری فرهاد نوع پیشرفته "هپاتیت سی" بود که به کبد او صدمه زده بود. دکتر زالی از پزشکان معالج وی در تهران پیشتر گفته بود که حتی با پیوند کبد شانس زنده ماندن او حداقل ?? درصد است.

نهمین فرزند مرحوم رضا مهراد ،كاردار وزارت امورخارجه دولت ایران در كشورهای عربی ،روز بیست و نهم دی ماه در لنگرود متولد شد.
اخلاق و رفتار آخرین فرزند خانواده مهراد آنقدر متفاوت بود كه همیشه از سوی اطرافیان به «تقلید از بزرگترها» می شد.سه سال بیشتر نداشت كه علاقه به موسیقی او را وادار میكرد تا پشت در اتاق برادرش بنشیند و تمرین ویلون او و دوستانش را گوش كند . در همان دوران یكی از دوستان برادرش متوجه علاقه فرهاد به موسیقی میشود و از خانواده او میخواهد كه سازی برای او تهیه كنند.
با اصرار برادر بزرگتر یك ویلون سل برای او تهیه میكنند و تمرینات فرهاد آغاز میشود.
عمر تمرینات ویلون سل از 3 جلسه فراتر نرفت، چرخ روزگار ساز او را شكست و به قول فرهاد:«ساز صد تكه و روح من هزار تكه شد.»و از آن پس بازهم دل سپردن به تمرینات برادر بزرگتر تنها سرگرمی و ساز تبدیل به رویای فرهاد شد.

با ورود به مدرسه استعداد او در زمینه ادبیات آشكار و ادبیات تبدیل به دلمشغولی او میشود و در آستانه ورود به دبیرستان تمایل به تحصیل در رشته ادبیات پیدا میكند.
اما علیرغم نمرات ضعیفش در دروسی غیر از ادبیات و زبان انگلیسی ،مخالفت عموی بزرگش در غیاب پدر، او را مجبور به ادامه تحصیل در رشته طبیعی میكند .و عاقبت دلسپردگی به ادبیات و بی علاقگی به دروس مورد علاقه عمویش سبب میشود تا در كلاس یازدهم ترك تحصیل كند.

پس از ترك تحصیل با یك گروه نوازنده ارمنی آشنا میشود و با استفاده از سازهای آنان به صورت تجربی نواختن را می آموزد و مدتی بعد به عنوان نوازنده گیتار در همان گروه شروع به فعالیت میكند.

گروه راهی جنوب میشود تا در باشگاه شركت نفت برنامه اجرا كنند و اولین شب اجرای برنامه رهبر گروه به بهانه بیماری و غیبت خواننده گروه از فرهاد میخواهد تا او جای خواننده را پر كند.

وسواس شدید فرهاد در ادای صحیح كلمات و آشنایی او با ادبیات ملل چنان در كار او موثر بود كه وقتی ترانه ای به زبان ایتالیایی ،فرانسوی و یا انگلیسی اجرا میكرد كمتر كسی باور میكرد كه زبان مادری این هنرمند فارسی باشد و همین خصوصیت باعث درخشش گروه و تمدید مدت برنامه گروه ارمنی شد.

مدتی بعد از گروه جدا میشود و فعالیت انفرادی خود را آغاز میكند.فرهاد برای اولین بار در سال 42 برای اجرای چند ترانه انگلیسی راهی برنامه تلویزیونی «واریته استودیو ب» میشود و مخاطبان بیشتری می یابد.

مدتی بعد فرهاد در یكی از كنسرتهای بزرگی كه به مدیریت مجله «اطلاعات جوانان» در امجدیه برگزار شد هنرنمایی كرد.
در این برنامه فرهاد چند ترانه با گیتار اجرا میكند و بیش از پیش مورد توجه تماشاگران و همچنین شهبال شب پره ،مرد اول گروه Black Cats قرار میگرد.
چندی بعد فرهاد با شهبال شب پره سرپرست گروه بلك كتز آشنا می شود .همكاری فرهاد به عنوان خواننده و نوازنده گیتار و پیانو با شهبال شب پره (پركاشن) ،شهرام شب پره (گیتار)، هامو(گیتار) ، حسن شماعی زاده (ساكسیفون) و منوچهر اسلامی (ترومپت)در كلاب كوچینی از سال 45 آغاز میشود.

منوچهر اسلامی كه از فرهاد به عنوان پایه اصلی Black Cats یاد میكند با اشاره به استعداد فرهاد می گوید:«فرهاد با اینكه نت نمیدانست و موسیقی را از راه گوش آموخته بود نیاز چندانی به تمرین نداشت.او با چند بار زمزمه كردن شعر ،ساز و صدایش را با بقیه گروه هماهنگ میكرد.در واقع او به احترام دیگر اعضا در جلسات تمرین حاضر می شد

در همین دوران یعنی در اوج فعالیت Black Cats ،دوستداران فرهاد ترانه «اگه یه جو شانس داشتیم» یعنی اولین اثر فرهاد به زبان فارسی را در فیلم «بانوی زیبای من» شنیدند.
او اندکی بعد برای پرستاری ازخواهرش راهی انگلستان میشود.در طول سفر كه قرار بود 2 ماه به طول انجامد یكی از تهیه كنندگان سرشناس انگلیسی به سراغ او می آید و پیشنهاد انتشار آلبومی با صدای فرهاد را مطرح میكند. اما بیماری فرهاد و بروز مشكلات متعدد شخصی باعث میشود تا انتشار آلبوم در حد حرف باقی بماند و سفر 2 ماهه بیش از یكسال طول بكشد.

سال 48 فرهاد ترانه «مرد تنها» ،با شعر شهیار قنبری و موسیقی اسفندیار منفردزاده،را برای فیلم «رضا موتوری» میخواند.ترانه «مرد تنها» كه پس از اكران فیلم در قالب صفحه گرامافون راهی بازار شده بود آنچنان طرفدار می یابد كه فرهاد تبدیل به یك ستاره میشود.
چون همیشه معتقد بود باید شعری را بخواند كه خود به آن اعتقاد دارد و در واقع آن شعر باید به شكلی زبان حال او باشد پس از «مرد تنها» تعداد محدودی ترانه یعنی ترانه های «جمعه»،«هفته خاكستری»،«آیینه ها»(51-1350)را خواند و با افزایش تنشهای سیاسی در ایران در دهه پنجاه ترانه های «شبانه1» ،«خسته»، «سقف»،«گنجشگك اشی مشی»،«آوار»،«شبانه2» با اشعاری از احمد شاملو و شهیار قنبری و صدای فرهاد منتشر و تبدیل به سرود اتحاد مردم شدند.

یك روز بعد از انقلاب در ایران یعنی در روز 23 بهمن 1357 مرحوم «سیاوش كسرایی» ترانه «وحدت» را به اسفندیار منفردزاده می سپارد و در همان روز صدای فرهاد در ستایش آزادی و آزادگی در تلویزیون ملی طنین انداز شد.

پس از انقلاب فرهاد،خواننده انقلابی ،از ادامه كار منع و تقاضاهای چندباره او برای انتشار مجدد آثارش با مخالفت روبرو شد. البته در همین سالها كه حتی از انتشار مجدد ترانه «وحدت» به بهانه «تكراری بودن» جلوگیری می شد شخص با نفوذی بدون كسب مجوز از خواننده،آهنگساز یا شعرای این ترانه ها آلبومی با نام وحدت و با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را راهی بازار كرد.

بالاخره سال 1372 پس از 15 سال آلبوم جدید فرهاد، «خواب در بیداری»،مجوز انتشار دریافت كرد و تبدیل به پر فروش ترین شد.
پس از انتشار «خواب در بیداری» ،فرهاد كه از انتشار آلبوم بعدی خود در ایران نا امید شده بود در سال 1376 آلبوم «برف» را در ایالات متحده آمریكا ضبط و منتشر كرد و این آلبوم یك سال بعد در ایران منتشر شد. پس از انتشار آلبوم «برف»، فرهاد درصدد تهیه آلبومی با نام «آمین» كه ترانه هایی از كشورها و زبانهای مختلف را در خود جای میداد ،برآمد.

از مهر ماه 1379 بیماری فرهاد جدی شد،اما فرهاد از حركت بازنایستاد. آن روزها هیچ چیز جز مرگ نمی توانست او را از تهیه آلبوم «آمین» بازدارد ،كه بازداشت
فرهاد پس از 2 سال معالجه در ایران و فرانسه ،در سن 59 سالگی روز نهم شهریور 1381 در شهر پاریس بر اثر بیماری هپاتیت درگذشت.

پیكر فرهاد در آغوش خاك آرامگاه Thiais پاریس خفته است

فرهاد رفت و در آرامگاهی كه واقعا آرامگاه است هنوز لبخندی دلنشین بر لب دارد. و در جایی است كه دیگر نه از نامش بلكه از شماره سنگ قبرش شناخته می شود!!

یادداشتم رو با حرف همیشگی فرهاد تموم می كنم كه آخر تموم حرفاش اینو می گفت: «به امید باران و صلح!!»

 


http://midirectorioempresarial.es/directorio-de-negocios/covap/
شنبه 31 فروردین 1398 10:39 ق.ظ
素晴らしいスーパーコピーブランド専門通販店、大人気ブランドコピー時計?ショルダーバッグ?トートバッグ?財布を海外激安通販!
https://pkfslovo.ru/dokumenty/
شنبه 31 فروردین 1398 10:37 ق.ظ
超人気スーパーコピーブランド時計最新商品出荷
http://www.gem86.com/contacto-transporte
شنبه 17 فروردین 1398 03:44 ب.ظ
iphoneケースブランドスーパーコピー 人気,ショッピングサイト!
روش ساخت آب سرد کن
دوشنبه 1 بهمن 1397 12:34 ب.ظ
salam
coolmath minesweeper
چهارشنبه 26 دی 1397 07:32 ق.ظ
Thank for sharing
coolmath minesweeper
چهارشنبه 26 دی 1397 07:32 ق.ظ
Good post
http://moeys-elibrary.org/?Brand_Cialis_Is_Generic_Of_Veega_From_Cascais
چهارشنبه 30 آبان 1397 02:44 ب.ظ
As it so contrasted oh estimating tool. Size same consistence
about one and only had. Are transmit wake boy proceedings warrantee expense.
Acceptably behaviour may admitting daughters offending her expect
own. Praise essence wishes switch path and any treasured.
Spanking utilise looked latter compliments had. Do he it partially Thomas More concluding in. Merits ye if
mr pin down points. Black bile particular Devonshire alteration it favorable visual aspect up.
Mona
سه شنبه 15 آبان 1397 12:45 ق.ظ
You actually make it seem really easy along with your presentation however I in finding this matter to be really one thing which I
believe I might by no means understand. It seems too
complex and extremely huge for me. I'm having a look ahead
on your subsequent publish, I will try to get the grasp of it!


genus Galium (Mona)
Hammer Crusher Parts
جمعه 2 شهریور 1397 04:50 ب.ظ
I wanted to thank you for this very good read!! I certainly loved every bit of it. I've got you saved as a favorite to check out new stuff you post…
how to apply false eyelashes
چهارشنبه 10 مرداد 1397 09:44 ق.ظ
If some one wants to be updated with latest technologies after that he must be go to see this web page and be up to date everyday.
Cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 11:20 ب.ظ

With thanks! A lot of information!

cialis generico milano generic cialis at walmart cialis uk cialis herbs acquistare cialis internet cialis flussig buying cialis on internet warnings for cialis we like it safe cheap cialis buy cialis uk no prescription
Cialis pills
دوشنبه 28 اسفند 1396 06:00 ق.ظ

Very well spoken truly! !
cialis 5 mg funziona only now cialis for sale in us cialis baratos compran uk low dose cialis blood pressure look here cialis order on line generic cialis with dapoxetine cialis vs viagra acquistare cialis internet achat cialis en europe cialis for sale in europa
هورگشت پارس
پنجشنبه 17 اسفند 1396 04:12 ب.ظ
کوالالالالالالالالالالالالالالالالامپور
http://nohemigazzillo.hatenablog.com/entry/2017/05/30/222959
شنبه 14 مرداد 1396 05:50 ب.ظ
It is appropriate time to make some plans for the future and it's time to
be happy. I've read this post and if I could I
want to suggest you few interesting things or advice.
Perhaps you could write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!
Blythe
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:48 ق.ظ
That is very fascinating, You're an excessively skilled blogger.
I've joined your rss feed and look ahead to seeking extra of your great post.

Also, I have shared your website in my social networks
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 10:28 ب.ظ
If some one wishes to be updated with most up-to-date
technologies therefore he must be pay a quick visit this website and be up to
date daily.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 01:15 ب.ظ
Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i
subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable
deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered
bright clear idea
BHW
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:48 ق.ظ
It's very trouble-free to find out any topic on net as compared to books, as I found this post at this website.
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 11:14 ب.ظ
It's nearly impossible to find experienced people for this topic, however, you seem like you know what you're
talking about! Thanks
یاسی
شنبه 4 آذر 1391 02:26 ب.ظ
بکنم قنت کون گشاد
شنبه 4 آذر 1391 02:24 ب.ظ
عاشقتم بامن ازدواج میکنی

amir
سه شنبه 24 مرداد 1391 02:48 ب.ظ
آرمان
دوشنبه 19 تیر 1391 03:49 ب.ظ
سپاس ، بازم از این پست ها بده پسر
تینا
چهارشنبه 5 آبان 1389 03:59 ب.ظ
بووووووووووووووووووووووووووووووووووووس.
پاسخ صائب خانی : مرسی
دختر بابام(تینا)
چهارشنبه 5 آبان 1389 03:59 ب.ظ
واقعا از زحماتت ممنون گلم.(خیلی فیض بردیم)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
نظرسنجی
  به نظر شما از بین این خوانندگان مجوزدار درون ایران كدامیك موفقتر بوده و خواهد بود؟


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها